APEKS BOYA VE KAPLAMA


ANA SAYFA HAKKIMIZDA KALİTE POLİTİKAMIZ KALİTE KONTROL İLETİŞİM ve ULAŞIM REFERANSLAR


KURULUŞ

Apeks Boya ve Kaplama tesisi 2007 yılının Ağustos ayında Ostim 36. Sokak 5/A adresinde, 830 m2 kapalı alan üzerinde kurularak elektrostatik toz boyama işlemi ile faaliyetlerine başladı.

Tesisteki temel bölümler sprey yüzey temizleme hattı, kurutma fırını, toz boya kabini, pişirme fırını ve konveyör hattı olarak sıralanabilir. Tesisimizin sprey yüzey temizleme hattı, yağ alma banyosu, fosfatlama banyosu, durulama ve pasivasyon tanklarından oluşmaktadır. Yüzey temizliği ve kaplama, sprey hattının alt kısmında bulunan tanklardaki kimyasal maddenin nüzullerden basınç yoluyla püskürtülmesi ile yapılır.

Sprey hattından çıkan parçalar sırasıyla kurutma fırınına ve daha sonra boya kabinine gelirler. Boya kabininde çapraz konumda duran iki farklı pencere sayesinde, parçalar aynı anda çift taraflı boyanabilmektedir. Kullanılan boya kabini filtre sistemli geri kazanımlı toz boya sistemine sahiptir. Bu sistemde toz partikülleri parçalanmaz böylece dönüşümdeki boyanın yüzey görünümündeki kalite bozulmaz. Boya kabininden sonra metal parçalar pişirme fırınına gelir.

Tesisimizde 112 metrelik konveyör hattı bulunmakta, metal parçalar bu hattın bir noktasından asıldıktan sonra kaplanmış ve boyanmış bir şekilde aynı noktadan alınabilmektedir. Tesisimizde 2,5m*0,9m*0,6m boyutlarına kadar olan parçalar boyanabilmektedir.

Tesisteki bütün bölümlerin kumandası ve sıcaklık değerleri elektrik ünitesi üzerinde bulunan kumanda panelinden takip edilebilmektedir.

Tesisimizde kullanılan kimyasal madde insan sağlığı ve çevre temizliği açısından diğer sistemlere göre daha avantajlıdır. Kullanılan kimyasal madde ile hem alüminyum hem de DKP sac malzemenin fosfat kaplaması yapılabilmektedir.

Tesis kurulumunda ve kullanılan kimyasal maddede yapılan yenilikler göz önüne alındığında, Apeks Boya ve Kaplamanın ürün kalitesine verdiği önem ortaya çıkmaktadır.

FOTOĞRAFLAR

Sprey Temizleme Hattı Pişirme Fırını
Boya Kabini Kurutma Fırını